انواع بدنه قایق

 بدنه قایق اصلی ترین بخش قایق است که نقش بسزایی در کاربری و هدف استفاده از قایق دارد.

بدنه قایق ها براساس نوع کاربری طراحی و ساخته می شوند. یک قایق می تواند کاربری های مختلفی داشته باشد از جمله : تفریحی، ورزشی، گردشگری، حمل و نقل، نظامی و …

 

اکثر قایق ها دارای یک عدد بدنه می باشند که به آن ها قایق های مونوهال (MonoHall) گفته میشود.

 

Flat Bottom

بدنه قایق

از مزایای این بدنه این است بخش کمی از شناور درون آب است در نتیجه برای ماهیگیری بسیار مناسب هستند.

 

 

Deep Vee

بدنه قایق

از مزایای این بدنه این است که حرکت نرم تر و پایداری بیشتر نسبت به مدل تخت دارند.

 

 

Round Bottom

بدنه قایق

از مزایای این بدنه این است که به راحتی در آب حتی در سرعت کم حرکت می کنند.

 

 

  ولی امروزه قایق هایی با بدنه های چندتایی نیز کم کم در حال رایج شدن می باشند. این قایق ها راحت تر روی آب حرکت می کنند و همچنین قادرند در شرایط نامناسب جوی نیز پایداری خود را حفظ نمایند.

 

قایق دوبدنه

برخی کشتی‌ها هم به صورت دوبدنه ساخته می‌شوند. دوبدنه‌ها هم به صورت بادبانی و هم موتوری ساخته می‌شوند، که به آنها قایق های کاتاماران (catamaran) گفته میشود.

این نوع شناورها به جاي یک بدنه داخل آب از دو بدنه استفاده می کنند و قسمت متصل کننده آنها به هم، بدنه اصلی نامیده می شود. که معمولاً محل قرار گرفتن بار یا مسافر می باشد . به هر یک از بدنه هاي کاتاماران نیم بدنه يا Demihull گفته می شود . هر یک از دو نیم بدنه یک کاتاماران می توانند نسبت به محور وسط خود متقارن یا نامتقارن باشند .

قایق‌های دوبدنه نخستین بار توسط ماهیگیران پاراوایی در کرانهٔ تامیل نادو هندوستان استفاده شده که آن را در زبان محلی «کاتاماران» می‌نامند.

کاتامارانها تعادل عرضی بسیار خوبی دارند ،‌ مساحت عرشه آنها بزرگ است و آزادي بیشتري در طراحی و جانمایی تجهیزات داخلی وجود دارد . اين شناورها قابلیت حفظ مسیر خوبی و  قدرت مانور را دارا مي باشند،   

 همچنین قادرند در شرایط نامناسب جوی نیز حرکت نمایند.

 

کاتاماران

 

تریماران(Trimaran)

این نوع شناورها داراي یک بدنه اصلی و دو بدنه کناري هستند .در طراحی ترایمانها ،بدنه ها را طوري کنار هم قرار میدهند تا تأثیر متقابل امواج هر بدنه روي بدنه هاي دیگر به حداقل برسد. 

بدنۀ اصلی که دراز و لاغر است، مقاومت باقیماندة کمی را تولید می نماید و بدنه هاي کناري براي کاهش مقاومت موج سازي تعبیه شده اند . رانش ترایمارانها با پروانه یا واترجت تأمین میشود.

 

قایق تریماران(Trimaran)

 

انواع قایق از لحاظ جنس بدنه

 قایقهای چوبی :

قایقهای چوبی زمانی رایج ترین و با کیفیت ترین قایقها ، پیش از ساخت قایقهای فایبر گالس بودند .

قایق چوبی نیازمند چوب های ویژه گران و با کیفیت است . ساخت این قایق بین سه هفته تا یک ماه به دراز می کشید . ساخت قایقهای چوبی سبک، بخشی از این هنر بود که فقط می توانست به کوشش صنعتگران با تجربه و زبده انجام شود . از دیگر معایب قایقهای چوبی ، نگهداری بسیار حساس و جابجایی آنهاست .

باور رایجی در این بین وجود دارد که این نوع از قایقها ، بسیار زود صدمه میبینند و بسیار سخت تعمیر می شوند کمه تاحدی درست است.

 

قایق چوبی

 

قایقهای فایبرگلاس :

 

قایقهای کایاک و کانوی فایبر گالس ، سبک وزن و محکم اند .هر دو دارای کیفیتی مطلوب و همراه با سطح تکنیکی خوب هستند . این قایقها برای مصارف مختلفی ، مانند مسابقات ، تمرین و مدارس قایق رانی ساخته می شوند .

قایقهای نوع فایبرگالس نیز آسیب پذیرند و نیاز به مراقبت بیش تری در هنگام استفاده نیاز دارند.

 

قایق فایبرگلاس

 

قایق های کربنی یا کامپوزیت :

استفاده از موادی ، همچون کربن و کامپوزیت ها و تلفیق آنان با فایبر گالس گرایشی نوین است .

این مواد دارای مزایای همسان با فایبرگالس ، اما قوی تر و سبک تر و بسیار گران قیمت تر هستند . پلی استر چنان چه در معرض آب و اشعۀ فرابنفش ، به ویژه آب دریا قرار گیرد آسیب می بیند . بدین منظور ، این نوع از قایق ، از طریق الیه خارجی محافظتی و یک الیۀ داخلی دیگر پوشانده می شود .

بنابراین ، نگهداری مناسب از این الیه ها ، در مدت زمان عمر مفید قایق موثر است .

 

 قایق های کربنی یا کامپوزیت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.